Yük verenin, Nakliyecinin ve Komisyoncunun buluştuğu tek platform..

Lojistik sektöründe birbirinden ayrılmaz bir üçlüdür; yük veren, nakliyeci ve komisyoncu. Aslında her gün her saat iç içedir. Ortak amaç ve hedefte buluşurlar her an. Müşteriye zamanında, hasarsız ve en düşük maliyetle ulaştırılması gerekir yükün izindedir hepsi.

Telefonla, e-posta ile her an iletişim halinde, koordinasyon içerisinde. Sabah erkenden telefonlar çalmaya başlar, yükün alınacağı yer, teslim edileceği lokasyon bildirilir önce. Ardından ihtiyaç duyulan araç tipi, yükün cinsi. Yük verenin kontratlı nakliyecisi varsa ne ala, rutindir o zaman biraz daha işler. Fiyat bellidir, ihtiyaçlar nettir. Ya özmal çıkacak yola, ya da kiralık, o da yoksa piyasadan araç bulmak için uğraşır nakliyeci.


Bazen yük veren için spottur işler. Rotalar gelir satış ekibinden, nakliyeciler haber beklemektedir yük verenden. Her sabah talepler yapılır, fiyatlar toplanır. En uygun fiyata, işler paylaştırılır. Çalıştığı nakliyecileri elinde tutmak ister yük veren, yaşatmak için onları mümkün  olduğunca adaletle dağıtır yükleri. Spotta zordur işler, zamanla yarışır herkes. Borsa kapanmadan yüklerini kapmak ister nakliyeci. Özmallarını yatırmak istemez. Dönüş yüklerini gözetir, dolu gidip boş dönmektir kabusu. Ama gerekirse döner, hızlı döner ki yeni işi kapayım tekrar yollara düşelim.


Tabi bir de mutfakta biri var, çoğu zaman görünmez. Ama yemeği o hazırlar, sunumu o yapar. Komisyoncu’dur kendisi. Nakliyeciler sitesinin isimsiz kahramanları. Kamyoncunun tek dostu, alacağının garantisi. Yük verenin, nakliyecisinin ihtiyacı olan aracı ayarlar hızlıca. Fiyat da çok önemlidir, güvenilir olmak da. Yükü kaptırmamak lazım, hırlıya hırsıza. Kapıdan giren kamyoncunun gözünden anlar ve sıkı bir pazarlığa başlar. Çıkarken dışarı, yanındakine “bak birazdan gelecek bu kamyoncu” der. Kamyoncunun nazını çeker, çayını ısmarlar. Alamazsan paranı beni bul der, kendine güvenerek. Nazıda vardır yük verenin nezdinde, hatırı da vardır nakliyecide. Komisyoncu olmadan dönmez bu çark. Kamyoncunun menajeridir komisyoncu, sistemin ayrılmaz bir parçası. İşler hızlanıyor, rekabet artıyor, süreçler dönüşüyor. Ayak uydurmak lazım yeni düzene. Yük verenin, daha çok nakliyeciye ulaşması lazım. Nakliyecinin komisyoncu ile daha sıkı çalışması lazım. Telefon yetmiyor artık, e-mailler zamanında cevaplanmıyor. Performans ölçülmüyor. Daha etkin bir araç gerekiyor, daha verimli ve daha sistematik. Bu üçlünün ayakta kalması için bir platforma ihtiyaç vardı. İşte Yükümyolda, bu üçlünün ihtiyacı olan platformu inşa etti, hizmete sundu. Yeni yükverenler bulun diye, nakliyecinizin performansını ölçün diye, rekabet yaratın diye, komisyoncuyu sisteme dahil edin diye, e-lojistikte bir adım önde olun diye.

Yapması bizden, destek sizden.

Yukumyolda.com ekibi