Yaz geliyor, hazırmıyız ?

Yaz geliyor, hazırmıyız ?

Nakliyecinin yüzünün güldüğü , yük verenin strese girdiği yaz mevsimi yaklaşıyor. Son üç yaz taşımacılık sektörü için oldukça sıcak geçti. Bu sene de yaz döneminde ki arz/talep dengesindeki dalgalanma yük verenleri  oldukça zor duruma sokmaya devam edecek gibi duruyor.

Nakliyeci fırsat maliyetini gözetip kar maximizasyonu yapacak, yük verende kontratlı lojistik firmalarını daha da sıkıştırıp geciken sevkiyatalara ceza kesmeye başlayacak. Ne artan maliyetler ne de kesilen cezalar müşterinin mağduriyetini gideremeyecek. Geç gelen hammaddeden dolayı üretim aksayacak, yetişmeyen ürünler raflarda yerini alamayacak, satış hedefleri tutmayacak.

Ardından karpuz çıkacak, pancar toplanacak, tatilciler sahillere akın edecek, şehirler boşalacak, nakliyeciler tatil beldelerine su taşıyacak derken işler karma karışık olacak.

Peki nedir bunun çözümü ? Ne yapmalı, ne etmeli de yazın araç tedarikindeki problemden kurtulmalı ?

Bu sorunu alt etmenin bir kaç yolu var gibi ;

  1. Birincisi kış aylarında nakliyecinizi  üzmemek, üstüne basmamak. Araç bolluğuna kanıp, fiyatları kısmamak. Kışın nakliyecinize para kazandırın ki, yazın sizi yarı yolda bırakmasın.

  1. Birden fazla tedarikçi ile çalışmak ve mümkünse farklı liglerden. Bazen bakarsınız süper ligde oynayan bir lojistik firmanın taşıyamadığını Necati abi taşıyabilir. İş bilenin kılıç kuşananın. Saha da işler çok farklı, bazen hatır işi bazen gönül işi. Bazen de bilek işi.

  1. Online Lojistik platformları kullanmak. Tanımadığınız bilmediğiniz ama akredite nakliyecilere ulaşmak. Teklif almak, iş vermek, test etmek. Kış mevsiminde seçmek, ayıklamak, başarılı hizmet üretenler ile kontrat imzalamak. Kendine online pazarda bir network kurmak, sepetini doldurmak.

Bunların hepsi birer alternatif. Vardır muhakkak yeni yollar, farklı metodlar. Araştırıp bulmak lazım. Ama hepsinden önemlisi YAZA , KIŞIN hazırlanmak lazım. Kışın toplanmak lazım, acil durum planlarını hazırlamak lazım. Sözleşmeleri yeniden değerlendirmek lazım.

Uzun lafın kısası ne güzel ilkbahar, ha bu arada arkası yaz 😊

Oğuzhan Karaca