Lojistikte Çıta Yükseliyor.

Endüstri 4.0 söyleminin çok fazla konuşulduğu günümüzde UBER bu konuda çıtayı daha da yükseltti. Arizona 'da kendi kendine  taşıma yapabilen kamyonların testine başladı.Anlaşılan UBER taksi piyasasından sonra LOJİSTİK sektörünede iddialı bir giriş için hazırlanıyor. Bugüne kadar 2 Milyon Mil yol  yaptığını açıklayan UBER hedeflerinin 24 saat esasına göre çalışan bir taşımacılık sistemini hayata geçirmek olduğunu söyledi. Ülkemizde ki  teknolojik alt yapı ve yollarda ki durum bu teknolojinin yakın gelecekte Türkiye 'de hayata geçmesine imkan vermiyor. Fakat dijitalleşme adına ortaya koyulan projeler ve Tesla nın üretmiş olduğu elektrikli kamyonlara olan ilgi ülkemizin bu konuda ki hevesini ortaya koyuyor.

Ülkemizdeki Endüstri 4.0 hakkında yapılan çalışmaların aslında Endüstriyi meydana getiren iş kollarına indirgenmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Örneğin Endüstri 4.0 dan önce Lojistik 4.0 yada Üretim 4.0 veya Depolama 4.0 gibi alt kırılımları ele almamız gerekli. Bunlardan bir tanesinin eksik kalması içinin doldurulamadığı bir Endüstri 4.0  kavramını ifade eder ki , zaman kaybından başka bir şey ortaya çıkmaz.

Bu yüzdendir ki ülkemizde ki özellikle lojistik sektörüne yönelik fikir ve projeleri daha dikkatli incelemek , katma değer yaratan girişimleri desteklemek zorunda olduğumuz gerçeğini unutmamak gerekir.